Home‎ > ‎

Club Racing Schedule and Scores

                                                                                         
                                                                                                                                             
                                                                              CLUB CHAMPIONSHIP RACING
                                                           This year will be a 7 race series
                                                                             Check your class dates.
    The best 4 scores of total class races to determine class rank.
*******************
   Soling & 36/600 race series to have 7 races with 1 throw out.
DF 65 & DF 95 race series to have 6 with 1 throw out.
    All racing starts after skippers meeting @ 9:30AM 
                                          ( Fleet Captains responsibility to reschedule cancelled races )                                            
                                       
                                                                                       


                                                     2019 SDMYC Race Scores

36/600
Developmental Class: Boat scored not the skipper
Feb 9th races cancelled/Makeup Mar 9

                                                                      Score/Position
 Boat/Skipper
Jan-12 
Mar-9
Mar-9 
Apr-13 
May-11 
Oct-12 
 Nov-9
 4 Best
 Rank
14---Richard Sbordone
31/4 
20/3 
9/111/2




64R--Vern Gibson/Bob Brown15/221/420/4NE




64C--- Chris Dale36/542/9NE39/7




4--Barney SenffNE23/533/731/5




21--- Al Strout6/114/115/210/1




22--- Frank Ligon19/332/629/5NE




77--Vern GibsonNE17/216/313/3




1--Brian LadouceurNE38/732/632/6




13--Carl LindhNE52/1044/826/4




85--Stew BaraclowNE40/848/9NE






















 
 








 
 




 



 
 

NE=Not entered/no score                NR=No race held         Score/Race Day Pos      WD= Withdrew



Soling 1 M
Mar 2 Race cancelled 2nd Apr 6th race make-up

                                                                                 Score/Position
 Skipper
Jan-5 
Feb-2 
Apr-6
 Apr-6 
May-4 
Oct-5 
 Nov-2 
 4 Best
 Rank
Chris Dale
48/1054/929/6NE




Frank Ligon31/631/636/716/2




Al Strout19/225/422/420/3




Jay Godwin39/838/7NENE




Richard Sbordone30/5NE22/5NE




Brian Ladouceur31/7NENENE




Joe Murr27/417/320/221/5




Keith Harrison41/927/521/320/4




Vern Gibson8/16/16/16/1




Barney Senff23/314/2NENE




Dick JonesNE45/841/835/6































 

 




 


 
 

 


NE=Not entered/no score               NR=No race held           Score/Race Day Pos       WD=Withdrew



DF 65

                                                                        Score/Position
 SkipperJan-19  
Feb-16 
Mar-16  
 Apr-20  May-18  Oct-19  Nov-16 4 Best 
Rank
Tom Lewis
33/6NE34/637/6




Juan Martinez9/1NENE8/1




Vern Gibson15/210/112/2NE




Al Strout16/314/310/113/2




Barney Senff24/525/424/441/7




Brian Ladouceur 
20/4
26/5 
37/7 
20/3 
 
 
 
 
 
Chris Dale 
 NE
 28/6NE NE      
 Rich Sbordone
 NE
 14/2
 16/3
 29/5
     
 Keith Harrison
 NE
 NE
 24/5
 NE
     
 Joe Burnup
 NE
 NE
 NE
 45/8
     
 Frank Ligon
NE 
NE 
NE 
24/4 
     
          

NE=Not entered/no score                NR=No race held          Score/Race Day Pos        WD=Withdrew




DF-95

                                                                       Score/Position
 Skipper
Jan-19 
Feb-16 
Mar-16  
Apr-20 
May-18 
 Oct-19 
 Nov -16
 4 Best
 Rank
 Keith Harrison
35/740/722/5NE




Roberta Harrison35/644/829/6NE




Juan Martinez14/326/5NE17/2




Vern Gibson9/110/115/1NE




Carl Lindh60/9NE47/849/10




Al Strout13/219/316/217/3




Barney Senff33/522/418/331/6




Brian Ladouceur42/848/1056/936/7




Jay Godwin25/432/633/727/5




Chris Dale
NE
44/9
57/10
NE





Richard Sbordone
NE
19/2
22/4
9/1





Tom Lewis
NE
NE
NE
48/9





Stu Barcalow
NE
NE
NE
39/8





Frank Ligon
NE
NE
NE
25/4




































NE=Not entered/no score                 NR=no race held      Score/Race day Pos      WD=Withdrew



2018 Results

Place 
36/600 Class 
Soling Class 
DF 95 Class 
US-12 Class 
1
Score 
Al Strout
37 
Lanny VanDeBogart
33 
Vern Gibson
43 
Al Lohn
20 
 2
Score
Rich Sbordone
52 
Vern Gibson
38 
Al Strout
58 
Frank Ligon
30 
3
Score 
Barney Senff
77 
Al Strout
60 
Barney Senff
68 
 
4
Score 
Jeff Counsell
97 
Barney Senff
68 
Brian Ladouceur
80 
 
5
Score 
Chris Dale
152 
Frank Ligon
114 
Rich Sbordone
89 
 
6
Score 
 
Brian Ladouceur
117 
Jeff Councell
101 
 
7
Score 
 
Al Lohn
130 
Jay Godwin
105 
 
8
Score 
 
Joe Murr
134 
Frank Ligon
123 
 
9
Score 
  
 Chris Dale
134
  
10
Score 
  
 Carl Lindh
174
  







2017 Results

Place
36/600 Class
Soling Class
US-12 Class
1
Score
Doug Cepuran
30
Lanny VanDeBogart
21
Barney Senff
33
 2
Score
Rich Sbordone
38
Vern Gibson
38
Bud Delaney
35
3
Score
Frank Ligon
53
Barney Senff
61
Al Lohn
48
 4
Score
Barney Senff
61
Al Lohn
63
Frank Ligon
66
5
Score
Brian Ladouceur
74
 Joe Murr
64
 
 6
Score
Vern Gibson
75
Al Strout
72
 
 7
Score
Chris Dale
112
Frank Ligon
88
 
 8
Score
 Brian Ladouceur
99
 





2016 Results

 Place36/600 Class
Soling Class
US-12 Class
1
Score
Doug Cepuran
22
Lanny VanDebogart
18
Bud Delaney
41
2
Score
Richard Sbordone
28
Bud Delaney
35
Barney Senff
64
 3
Score
Frank Ligon
49
Barney Senff
48
Frank Ligon
94
4
Score
Barney Senff
50(boat #4)
Al Lohn
54
---
---
 5
Score
Barney Senff
58(boat #121)
Warren Bayreuther
61
---
---
6
Score
Guido Levetto
81
Al Strout
64
---
---
 7---
---
Franl Ligon
72
---
---
8
---
---
Richard Sbordone
79
---
---




2015 Results
                    
 Place1
 23     
   
5
6
7
 36/600 B Brown
26
 D Cepuran
29
 R Sbordone
44
 B Senff
73
 H Johnson
82
 W Bayruther
92
 F Ligon
95
 Soling L Van Debogart
24
W Bayruther
53
 B Delaney
57
 A Lohn
61
 B Senff
68
 P Garrigan
81
 F Ligon
109
 US-12 B. Delaney
32
 B. Senff
51
 H. Harris
68
 W. Bayreuther
72
 H. Johnson
73
 P. Garrigan
73
 
 EC-12 No Races Held